360imobiliar
Adaugă anunț

Piața locuințelor în România — octombrie 2026: cifrele oficiale

22 octombrie 2026

Indicele prețurilor locuințelor: 182 în T2 2026 (+12,1% anual), media UE +4,7%. Locuințe terminate în 22 orașe, pe cifre INS.

Prețurile locuințelor la nivel național

  • Indicele prețurilor locuințelor (2015 = 100) a ajuns la 182 în T2 2026, adică +12,1% față de același trimestru al anului trecut.
  • Media Uniunii Europene în același trimestru: +4,7%.
  • Ultimele patru trimestre (variație anuală): T3 2025 +6,6% · T4 2025 +6,7% · T1 2026 +7,8% · T2 2026 +12,1%.

Construcții noi pe orașe (2025)

OrașLocuințe terminate 2025Față de 2024Autorizații clădiri rezidențiale 2025
București9.361-0,2%403
Brașov1.283-28,6%100
Oradea969-10,9%288
Cluj-Napoca957-41,6%232
Voluntari862-18,1%73
Popești-Leordeni832-8%111
Timișoara793-46,3%179
Iași780-9,2%100
Constanța674-25,7%134
Craiova509-31%277
Baia Mare414+527,3%80
Târgu Mureș311-42,5%47
Otopeni308-45,8%81
Bacău306+488,5%87
Arad296-30,4%165
Galați233-45,7%103
Sibiu198-68,9%98
Pitești164+18%79
Snagov137+35,6%122
Suceava63-8,7%91
Ploiești47+17,5%34
Sinaia43+616,7%13

Surse

  • Eurostat, setul `prc_hpi_q` (date produse de Institutul Național de Statistică), actualizat la sursă la 2026-10-01: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/prc_hpi_q/default/table
  • Institutul Național de Statistică, Tempo Online, matricele LOC104B (locuințe terminate) și LOC108B (autorizații de construire), actualizate la sursă la 2026-07-21.

Cifrele pe fiecare oraș, cu seria pe 6 ani și fondul de locuințe, sunt în rapoartele de piață 360imobiliar. Pot fi citate cu link către sursă.

Piața locuințelor în România — octombrie 2026: cifrele oficiale · 360imobiliar